logo LK Zlin

Přihlásit sePřihlášen

Právě připojeni - hostů: 8 
Top Race
Napsal uživatel Richie   

Top Race

napsal Ladinek
_

Přestože jméno Kramer má většina z nás spjato s náročnými strategickými hrami jako El Grande či Tikal, tentýž autor má na svědomí také jednu z nejlepších závodivých her. Prvním předchůdcem Top Race byla hra Tempo, která vznikla o mnoho let dříve než zmíněné nejznámější Kramerovy tituly, konkrétně v roce 1974. Během let se základní myšlenka vyvíjela a během svého života se stihla 2x dostat na seznam her doporučených porotou Spiel des Jahres (v roce 1980 pod jménem Niki Laudas Formel 1, 1996 Top Race). Během let se mezi lidi dostalo na 200 000 kopií hry. Letos došlo po delší době k opětovnému oprášení hry a jejímu vydání u Pegasus Spiele. Jak je poslední dobou zvykem, nová edice obsahuje navíc další dvě varianty pravidel. Pojďme se ale konečně podívat na samotnou hru.

Detail jednoho ze závodních okruhů

Poměrně velká a těžká krabice obsahuje dva oboustranné herní plány, takže si budete moci zařádit hned na čtyřech různých tratích. Když se začtete do pravidel, čeká vás první překvapení. Hráči si formule nevyberou, ale musí si je vydražit. Do hry vstupuje každý účastník s pořádným balíkem. Za 200 000 Euro už se nějaké to auto pořídit dá. Ano, klidně se může stát, že si jeden z hráčů přivlastní hned několik závodních monopostů.

Ovšem nemusíte se bát, dle pravidel na každého alespoň jedna formule vyjde. Tři, dva, jedna, startujeme! Marně hledáte ve hře kostky, jede se pomocí karet! Zde se Kramer nechal inspirovat hrou Ave Caesar, ale její myšlenku posunul zase o kus dál. Každý hráč dostane ještě před dražbou aut sadu pohybových karet, které mu musí vystačit pro celý závod. Na kartách je vždy některé z aut spolu s číselným údajem. Při zahrání karty se tato formule posune dopředu o odpovídající počet políček. Tedy samozřejmě, jen pokud to jde. Když vám šikanu zablokuje konkurenční stroj, prostě musíte šlápnout na brzdu a zastavit za ním.

Karta pohybu

Na většině karet nenajdeme jen jediné auto, ale hned několik formulí. V balíčku jsou i karty s kompletní šesticí. To znamená, že ne vždy můžeme jet pouze svými monoposty, ale občas nás osud přinutí pomoci i soupeřům. Některé karty obsahují bílou formuli, která hraje roli žolíka. Hráč smí v tomto případě pohnout libovolnou formulí nezobrazenou na kartě. Jízda tak nepostrádá napětí, protože se často stává, že hráči dojde dech už před cílem a musí tedy spoléhat na pomoc spoluhráčů, kteří, byť nechtíc, dotlačí formuli do cíle. První vozy v cíli získají pro své majitele tučné prémie.

Někdy vám soupeři pomohou i rádi. Zejména v případě, že si na váš vůz vsadili. Ono totiž během závodu bookmakeři 3x přijímají sázky na vítěze. Podle toho, jak úspěšně si vedly vozy, na které jste během závodu vsadili, si můžete na své konto připsat další zisk nebo naopak musíte bookmakery vyplatit. Pokud vás popsaná varianta začne nudit, můžete si zkusit místo vozů kupovat pouze podíly ve stájích nebo do hry přidat karty zastávky v boxech.

Ještě jsem se nezmínil o trojici vypečených karet, která se nachází mezi pohybovými karet. Na každé z nich jsou zobrazeny dvě formule. Hráč, který takovou kartu zahraje, smí buď přispěchat horším autem z dané dvojice k lepšímu (pokud má volnou cestu) nebo řidiči toho lepšího nařídit, aby na soupeře počkal. O tom, co se s takovýma kartami dá soupeřům provést, se asi není třeba rozepisovat.

Top Race je hra, kterou ocení zejména příznivci rychlých kol. Hra má spád, je nečekaně dramatická a zdánlivě jasný závod se často ještě může pořádně zkomplikovat. Pokud máte rádi závodivé hry a hledáte nějakou neotřelou, zajímavou a přesto pravidlově jednoduchou, Top Race vás rozhodně nezklame.

Recenze převzata ze Zpravodaje 2008/4.
 
Lyžařský klub Zlín, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting