logo LK Zlin

Přihlásit sePřihlášen

Právě připojeni - hostů: 7 
Dominion hrou roku 2009
Napsal uživatel Richard Bellay   

Dominion Hrou roku 2009

napsal Ladinek
_

Předposlední červnový den byly v Berlíně slavnostně oznámeny výsledky letošního ročníku německého herního ocenění Hra roku (Spiel des Jahres).

Spiel des Jahre
Spiel des Jahre

Letos se z vítězství raduje karetní hra Dominion od Hans im Glück. Autorem hry je Donald X. Vaccarino.

Tentokrát se tedy prosadila hra, která vsadila na princip známý ze sběratelských karetních her - každý hráč si staví balíček podle svého uvážení. Na rozdíl od Magicu a dalších her zde ale nikdo nemusí kupovat spoustu rozšiřujících balíčků, aby se ke kartám dostal. Všichni hráči totiž začínají se stejnými kartami a další získávají až během samotné partie. Ve hře jsou totiž tři základní druhy karet - peníze, speciální akce a body. Pomocí prvních dvou druhů karet se hráči snaží získat co nejvíce bodů.

Hra slavila hned po svém uvedení velký úspěch a doslova vtrhla do první desítky na Boardgamegeeku. Již nyní necelý rok po vydání hry je na trhu první velké rozšíření. Zajímavostí je, že oproti běžné praxi toto rozšíření obsahuje veškerý materiál potřebný ke hře a lze je tedy hrát i bez původní hry. Nás může těšit, že zásluhou firmy Albi se již za několik málo týdnů na pultech obchodů objeví české vydání této hry.

Spiel des Jahre
Spiel des Jahre

Dětskou hru roku pak získala hra Das magische Labyrinth. Hru k vydání připravil známý vydavatel dětských her Drei Magier společně s výrobcem firmou Schmidt Spiele. Autorem hry je Dirk Baumann. Hry čím dál více využívají různé zajímavé nové herní prvky a komponenty. Magický labyrint využívá magnetismu. Samotný labyrint je totiž schovaný pod hrací deskou. Kulička, která se v něm pohybuje je pomocí magnetické síly přichycen skrz hrací desku k hráčově figurce. Pokud kulička narazí na stěnu, figurka se pohybuje dále, ale kulička spadne a skutálí se na k okraji hrací desky.

Kromě vítězů obou hlavních kategorií se při vyhlášení mohl radovat také Heidelberger Spieleverlag. Dvě hry, jejichž německé verze vydal ve spolupráci s originálními vydavateli her získali speciální ocenění poroty Spiel des Jahres. Jedná se o originální party hru - GiftTRAP a týmovou hru s využitím zvukové stopy - Space Alert. Díky poslední zmíněné hře se poprvé mezi zahraniční konkurencí poprvé prosadila také česká firma a český autor.

_
Tento článek byl napsán Úterý 30 červen 2009.
_
 
Lyžařský klub Zlín, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting