logo LK Zlin

Přihlásit sePřihlášen

Právě připojeni - hostů: 7 
Přehled výsledků letošních herních anket
Napsal uživatel Richard Bellay   

 V průběhu roku probíhalo vyhodnocení různých herních anket. Podívejme se na to, jak to postupně probíhalo:

1.Ůnor 2009 - Nejlepší hry roku 2008 podle Hall9000

napsal Ladinek
_
Logo ocenění Hall 9000

Redakce německého internetového herního magazínu Hall 9000 zveřejnila výsledky své ankety o nejlepší novinky loňského roku. Během ledna hráči posílali své hlasy oblíbeným hrám hned v kategoriích: Nejoblíbenější hra (pro více než 2 hráče), rodinná hra (přístupná i pro nehráče), karetní hra (hra bez hrací desky), hra pro dva (hra určená pouze pro 2 hráče), velká hra (hrací doba nad 2 hodiny), párty/kvízová hra (znalostní nebo pro více hráčů), dětská hra, nejkrásnější hra, nejinovativnější hra (nové mechanismy, propojení tématu se samotnou hrou). Nechyběla ani kategorie "propadák roku". Každá kategorie má své logo obsahující modrou figurku a krásného kocoura, který už víc jak rok svojí přítomností oživuje stránky Hall9000. Autorem kocoura není nikdo jiný než známý ilustrátor her Michael Menzel (Poštovní kurýr, Pilíře země, Doba kamenná, Im Schutze der Burg a další). Už jen kvůli krásným a vtipným ilustracím stojí za to navštívit výsledky hlasování přímo na Hall 9000.

Nejlepší hrou se stala Doba kamenná před hrami Pandemic a Le Havre. Doba kamenná zvítězila také v kategorii rodinných her.

Nejvíce cen získala karetní hra Dominion, která kromě druhého místa v kategorii rodinných her zvítězila mezi karetními hrami a díky svému originálnímu hernímu principu se stala také nejinovativnější hrou loňského roku. Tato kategorie se pomalu stává doménou Vlaadi Chvátila, který po loňském vítězství Galaxy Truckeru tentokrát Space Alert přinesl druhé místo.

Nejlepšími hrami pro dva jsou Ubongo - Das Duel, Shanghaien a Aronda. Mezi časově náročnějšími hrami dominoval Le Havre před Planet Steam a Kohle. Nejhezčí je podle názoru čtenářů Hall900 hra Im Schutze der Burg, která zároveň ale jen těsně unikla nominaci na propadák roku.

Stále více vychází znalostních her. Ve společné kategorii s party hrami dominovala Fauna před Linquer a Gambit 7. Kategorii dětských her pak opanovala hra Go! Gorilla.

Ne všechny hry splní očekávání hráčů a tak byl vyhlášen také propadák roku. Zde zvítězil pro mnohé překvapivě, podle mého názoru ale celkem zaslouženě Keltis a to přesto, že se současně pyšní cenou Hra roku (SdJ). Alespoň vidíme v praxi, jak se mohou názory na hru lišit. Keltis svým nedokonalým herním mechanismem zklame zejména hráče, kteří si oblíbili dříve vydaná Ztracená města. Na druhou stranu se při hře i tak bude dobře bavit spousta příležitostných hráčů. Druhé místo si odneslo rozšíření Carcassonne - Katapult a třetí alespoň pro mne nečekaně Der Name der Rose (Jméno růže).

_
Další informace naleznete zde.
_
Tento článek byl napsán Neděle 1 únor 2009.

 


 

25.květen 2009 - Nominace Spiel des Jahres 2009

 Vytvořeno: 25.5.2009 12:34:21
Nominace Spiel des Jahres 2009     

Před malou chvílí byly vyhlášeny nominace na Spiel des Jahres 2009. Tato anketa oceňuje nejlepší nové rodinné hry. Z nominací bude vybrán vítěz 29.6.2009.

Nominovány:
    * Fits
    * Dominion
    * Finca
    * Fauna
    * Pandemic

Zvláštní cena poroty SdJ pro Space Alert!

napsal Ladinek
_
Hra roku

Dnes byly oznámeny letošní nominace na nejznámější herní ocenění. Opět mezi oceněnými hrami nechybí ani česká hra. Stejně jako loni, také letos se je jí hra Vládi Chvátila. Loňskou doporučenou hru Galaxy Trucker letos vystřídal Space Alert.

Hra Space Alert získala speciální ocenění poroty Sonderpreis Neue Spielwelten ("nové herní světy"). Z úspěchu se může radovat také vydavatel hry Czech Games Edition i celá česká deskoherní scéna.

Jméno Vláda Chvátil bývá u herních odborníků z celého světa již delší dobu uváděno právě v souvislosti s novými pohledy na hry a jejich tvorbu. Letošní ocenění hry Space Alert to ostatně nejlépe dokládá. Týmová hra, ve které jsou vložena 2 CD se zvukovými stopami a která nabízí půlhodinku intenzivního doslova adrenalinového prožitku si takové ocenění určitě určitě zaslouží. Hráčům se opravdu otevírají zcela nové dosud nepoznané herní světy.

Vraťme se ale zpět k nominacím na Hru roku. Mezi pětici nominovaných se letos dostaly hry:
Fits, Dominion, Finca, Fauna, Pandemic

Mezi doporučené hry patří:
Mow, Poison, Cities, Maori, Zack & Pack (Nalož a jeď), Einauge sei wachsam, Valdora, Diamonds Club

Jako velmi úspěšný může letošní ročník hodnotit Heidelberger Spieleverlag. Nejen, že může mít radost z ocenění Space Alertu jako německý partner CGE, ale sám získal také druhé letošní speciální ocenění "Partyspiel 2009" za německé vydání hry Giff Trap.

_
Další informace naleznete zde.
_
Tento článek byl napsán Pondělí 25 květen 2009.30.6.2009 - Dominion Hrou roku 2009

napsal Ladinek
_

Předposlední červnový den byly v Berlíně slavnostně oznámeny výsledky letošního ročníku německého herního ocenění Hra roku (Spiel des Jahres).

Spiel des Jahre
Spiel des Jahre

Letos se z vítězství raduje karetní hra Dominion od Hans im Glück. Autorem hry je Donald X. Vaccarino.

Tentokrát se tedy prosadila hra, která vsadila na princip známý ze sběratelských karetních her - každý hráč si staví balíček podle svého uvážení. Na rozdíl od Magicu a dalších her zde ale nikdo nemusí kupovat spoustu rozšiřujících balíčků, aby se ke kartám dostal. Všichni hráči totiž začínají se stejnými kartami a další získávají až během samotné partie. Ve hře jsou totiž tři základní druhy karet - peníze, speciální akce a body. Pomocí prvních dvou druhů karet se hráči snaží získat co nejvíce bodů.

Hra slavila hned po svém uvedení velký úspěch a doslova vtrhla do první desítky na Boardgamegeeku. Již nyní necelý rok po vydání hry je na trhu první velké rozšíření. Zajímavostí je, že oproti běžné praxi toto rozšíření obsahuje veškerý materiál potřebný ke hře a lze je tedy hrát i bez původní hry. Nás může těšit, že zásluhou firmy Albi se již za několik málo týdnů na pultech obchodů objeví české vydání této hry.

Spiel des Jahre
Spiel des Jahre

Dětskou hru roku pak získala hra Das magische Labyrinth. Hru k vydání připravil známý vydavatel dětských her Drei Magier společně s výrobcem firmou Schmidt Spiele. Autorem hry je Dirk Baumann. Hry čím dál více využívají různé zajímavé nové herní prvky a komponenty. Magický labyrint využívá magnetismu. Samotný labyrint je totiž schovaný pod hrací deskou. Kulička, která se v něm pohybuje je pomocí magnetické síly přichycen skrz hrací desku k hráčově figurce. Pokud kulička narazí na stěnu, figurka se pohybuje dále, ale kulička spadne a skutálí se na k okraji hrací desky.

Kromě vítězů obou hlavních kategorií se při vyhlášení mohl radovat také Heidelberger Spieleverlag. Dvě hry, jejichž německé verze vydal ve spolupráci s originálními vydavateli her získali speciální ocenění poroty Spiel des Jahres. Jedná se o originální party hru - GiftTRAP a týmovou hru s využitím zvukové stopy - Space Alert. Díky poslední zmíněné hře se poprvé mezi zahraniční konkurencí poprvé prosadila také česká firma a český autor.

_
Tento článek byl napsán Úterý 30 červen 2009.

 sobota, 19. září 2009

Nominace na Hru roku 2009 byly vyhlášeny

Hra rokuNa slavnostním zahájení Deskohraní byly vyhlášeny nominace na cenu Hra roku 2009, kterou volí česká Akademie her. V letošním roce se mezi nominované hry probojovalo celkem osm her. Vítězná hra bude oznámena na závěr Deskohraní v neděli 27. září. >>>


Nominované hry (v abecedním pořadí):
Cílem ocenění Hra roku je upozornit na kvalitní hry, které jsou přístupné pro nejširší veřejnost, nejen pro zkušené hráče. Má poskytnout veřejnosti vodítko v aktuální nabídce her na českém trhu. Cenu může získat kterákoli desková nebo karetní hra, která je vydaná v České republice nebo se do ní dováží a je dostupná v prodejní síti (nemohou být tedy zařazeny rozšiřující sady nebo hry dovezené jen v několika kusech).

Odkazy:
  • Hra roku - web českého ocenění nejlepších moderních společenských her
  • Deskohraní - 9. ročník mezinárodního festivalu her (Praha, 19.–27. 9.)

 


21.9.2009 - Deutscher Spiele Preis pro Dominion

Vytvořeno: 21.9.2009 11:39:31

Deutscher Spiele Preis pro Dominion    

Dominion letos opkuje loňské vítězné tažení Agricoly. Získal i druhou prestižní německou cenu - Deutscher Spiele Preis. Zajímavé je i druhé místo dalšího letošího hitu - Le Havre a také osmé místo pro německé vydání hry Vlaadi Chvátila - Through the Ages. Výsledky top 10:

1. Dominion - Donald Vaccarino (Hans im Glück)
2. Le Havre - Uwe Rosenberg (Lookout Games)
3. Pandemie - Matt Leacock (Pegasus Spiele)
4. Finca - Ralf zur Linde und Wolfgang Sentker (Hans im Glück)
5. Smallworld - Philippe Keyaerts (Days of Wonder)
6. Valdora - Michael Schacht (Abacusspiele)
7. Diamonds Club - Rüdiger Dorn (Ravensburger)
8. Im Wandel der Zeiten - Vlaada Chvátil (Pegasus Spiele)
9. Sherwood Forest - Nils Finkemeyer (Eggertspiele)
10. Fauna - Friedemann Friese (Hutter Trade/Huch & Friends)


 29.9.2009 - Hra roku v České republice pro Dominion

Vytvořeno: 29.9.2009 13:33:01
Hra roku pro Dominion     
Hra Dominion pokračuje v letošní sérii svých úspěchů. V neděli na Deskohraní byly vyhlášeny výsledky ankety Hra roku v České republice. Jak již bylo naznačeno, vítězem se stala hra Dominion. Kromě ní byly nominovány tyto hry: Blokus trigon, Cesta kolem světa za 80 dnů, Doba kamenná, Le Havre, Pandemic, Ticket to ride: Marklin, Vikingové.

neděle, 27. září 2009

Také u nás je Hrou roku Dominion

Hra rokuDnes byla na závěr herního festivalu Deskohraní vyhlášena Hra roku 2009 karetní hra Dominion. Mezi osmi nominovanými hrami byla Akademií her zvolena hra, která oslovuje širokou veřejnost i odborníky. Její předností je bezesporu přístupnost hry díky jednoduchým pravidlům, herní doba do 45 minut, ale i méně, kvalitní provedení. Variabilitu a znovuhratelnost pak zajišťuje výběr akčních karet pro každou partii. Letos již Dominion nasbíral několik cen, především Spiel des Jahres a Deutscher Spiele Preis. Kompletní české vydání je k dispozici od srpna. >>>

Za pozornost a vyzkoušení stojí i další nominované hry. V podstatě každý si může podle svých zájmů a preferencí vybrat tu svou hru. Pokud s hraním moderních deskových

her začínáte, pak vám doporučuji Cestu kolem světa za 80 dní, Ticket to Ride: Märklin nebo Blokus Trigon. O něco složitější jsou hry Doba kamenná a Vikingové. Pandemic je kooperativní hra, ve které hrajete proti hře, vyhrajete, pokud budete dobře spolupracovat. Le Havre je určen náročnějším hráčům, kteří vyhledávají složitější strategické hry. V tomto případě se jedná o obchodní strategii. 


Odkazy:

 Vytvořeno: 29.9.2009 13:46:09 uživatelem   pogo .      
International Gamers Award pro Le Havre     
Tak letošní vítězné tažení hry Dominion v řadě mezinárodních herních anket nakonec přeci jen skončilo. Porota ceny International Gamers Award složená z hráčů respektovaných po celém světě vybrala jako nejlepší hru předcházejícího roku Le Havre. Více o anketě i leošním výběru najdete zde (http://www.internationalgamersawards.net/).

pondělí, 28. září 2009

Známe vítěze International Gamers Awards 2009

IGA

Cenu International Gamers Awards pro letošní rok v kategorii strategická hra pro více hráčů (General Strategy Games Multi-player) získala opět hra Uwe Rosenberga. Porota složená z odborníků z celého světa ocenila po Agricole také Le Havre. Největšími konkurenty byly hry Automobile (Martin Wallace) a Dominion (Donald X. Vaccarino), které zůstaly pod stupínkem vítěze. V kategorii strategie pro dva hráče zvítězila hra Day & Night (Valentijn Eekels).

Le Havre ocení především ti, kdo vyhledávají ekonomicko-strategické hry poskytující hráčům řadu různých strategií hry. Tuto hru vydal letos MindOK, česká verze je tedy dostupné všem zájemcům.

Odkazy:

Související články:

 Vytvořeno: 7.10.2009 12:46:22 uživatelem   pogo .      
Ještě jedno ocenění pro Agricolu     
Možná jsme si mysleli, že dlouhá řada herních ocenění pro hru Agricola je již vyčerpána. Není tomu tak. V minulých dnech do široké sbírky těchto ocenění přibylo další - Gra roku - Hra roku 2009 u našich severních sousedů v Polsku. Více informací najdete zde (http://nagroda.gry-planszowe.pl/).


 

 
Lyžařský klub Zlín, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting