logo LK Zlin

Přihlásit sePřihlášen

Právě připojeni - hostů: 6 
Ohlédnutí za herním veletrhem v Essenu 2009
Napsal uživatel Richard Bellay   

Ohlédnutí za herním veletrhem v Essenu 2009

Spiel 2009

Od čtvrtka 22.října do nědele 25.října proběhl veletrh her SPIEL v německém Essenu. Je to jednoznačně největší akce věnovaná moderních společenským hrám pro veřejnost. Mnozí vydavatelé si schovávají své novinky, aby je představili právě zde.

Pokud někdo očekával, že se ekonomická krize projeví menším přídělem novinek prezentovaných na veletrhu her v Essenu, musel být překvapen. Záplava nových a znovu vydaných her byla opravdu rozsáhlá. A stejně velký byl i zájem návštěvníků. Pokud letošní ročník srovnáme s minulými, je vidět určitý posun. Mezi příchozími potkáte více rodin s dětmi, na veletrhu je více her a prostor věnovaných speciálně dětem, objevuje se více vystavovatelů z různých zemí a koutů světa, většina novinek lze zařadit mezi kvalitní hry – průměr stále stoupá. 

Co zajímavého letošní Essen přinesl ? Vybral jsem několik nových her, které by mohly stál za pozornost.


Assyria
Autor: Emanuele Ornella
Vydavatel: Ystari Games, Rio Grande Games
Počet hráčů: 2–4
Herní doba: cca 60 minut
Pravidla ke stažení: EN | DE
Odkazy: BGG
Popis: Emanuele Ornella je autorem například Oltre Mare, Il Principe. V jeho nové hře hráči vedou svůj kmen přes poušť. Jejich cílem je přežít, budovat studny a stavět zikuraty. Hra slibuje řadu různých strategií vedoucích k zisku bodů a vítězství.


Funkenschlag – Fabrikmanager
Autor: Friedemann Friese
Vydavatel: 2F-Spiele, Rio Grande Games, Filosofia Editions, aj.
Počet hráčů: 2–5
Herní doba: cca 60 minut
Pravidla ke stažení: DE
Odkazy: BGG
Popis: Jedná se o novou, samostatnou hru Friedemanna Frieseho. Zasadil ji do obdobného industriálního prostředí jako Funkenschlag. Hráči tentokrát řídí chod továrny tak, aby vydělali co nejvíce peněz. Získávají pracovní sílu, snaží se o co nejefektivnější využívání energie. Hru by mohli ocenit především ti, kdo mají rádi náročnější ekonomické strategie.

Funkenschlag - Fabrikmanager (Friedemann Friese) – hra pro 2–5 hráčů. Svým názvem navazuje na úspěšný Funkenschag, ale jedná se o zcela samostatnou hru. Obě hry spojuje autor, grafik, industriální téma a spotřebu energie. Každý hráč má svou továrnu, ve které vyrábí a uskladňuje zboží, za které utrží peníze. Na začátku mají jen staré stroje, které spotřebují hodně energie a malé skladovací prostory. V průběhu pěti kol musí svou továrnu vybudovat tak, aby co nejvíce prosperovala. Investujete do drahých strojů, které vyrobí více, počítačového centra či robotů, kteří uspoří pracovní sílu? Stále se musíte rozhodovat. A cena energie pořád roste.

Je to pěkná ekonomická strategie, ve které stále optimalizujete, a také počítáte, co se vám vyplatí, a co už ne. Důležitá je ve hře dražba o pořadí – dražíte pracovní silou. Následuje výběr zařízení do aktuální nabídky a jejich nákup. Na poslední nemusí zbývat přesně to, co by si představovali. Podobně jako u Funkenschagu vše směřujete k závěru hry. Poslední kolo musí vaše továrna šlapat nejlépe, abyste inkasovali nejvíc. Výhodnou hry je kratší herní doba, dá se za hodinu zvládnout. Pravidla nejsou složitá, takže je zvládnou i méně zkušení hráči, kteří si chtějí vyzkoušet tento typ hry.

 


 

 Macao

Autor: Stefan Feld
Vydavatel: Alea
Počet hráčů: 2–4
Herní doba: cca 90 minut, 25 minut na hráče
Pravidla ke stažení: DE
Odkazy: BGG
Popis: Macao je další z her, kterou vydává Alea a jejímž autorem je Stefan Feld (jako například V roce draka, Notre Dame). Půjde o obchodní strategii, ve které je možná překvapivě použita šestistěnná kostka pro získávání surovin. Hra vás zavede do přístavního města Macao v 17. století. Hráči představují odvážné dobrodruhy na něž čeká mnoho úkolů a rolí: kapitán, guvernér, mistr, učenec.


Pocket Battles: Celts vs. Romans


Autor: Francesco Sirocchi, Paolo Mori
Vydavatel: Z-Man Games
Počet hráčů: 2
Herní doba: cca 60 minut
Pravidla ke stažení: EN
Odkazy: BGG
Popis: Je to válečná hra od Z-Man Games, která se vám vejde do kapsy. Každý hráč má svou armádu složenou z různých jednotek, jeden keltskou, druhý římskou. Autoři již připravují i další. Armády bojují ve třech sektorech, bitevních polích. Cílem je zničit alespoň polovinu síly protivníka. O zásahu rozhodují kostky.

 

Stronghold

Autor: Ignacy Trzewiczek
Vydavatel: Portal, Phalanx Games Deutschland
Počet hráčů: 2–4
Herní doba: cca 120 minut
Pravidla ke stažení: EN
Odkazy: BGG | BGN
Popis: Hra je zasazena do středověku, nechybí ale ani prvky fantasy. Určena je pro 2–4 hráče, jde však o zápas dvou stran a o dobývání pevnosti. Hra je rozdělena do deseti kol, během nichž se útočník snaží pevnost dobýt a obránce se mu v tom ze všech sil snaží zabránit. Hráči najímají jednotky, stavějí dobývací stroje, ale i čarují, aby posílili své pozice. Grafika vypadá velmi zdařile.

 

Savannah Tails


Autor: Fraser a Gordon Lamontovi
Vydavatel: Fragor Games
Počet hráčů: 2–5
Herní doba: cca 30 minut
Pravidla ke stažení: EN | DE
Odkazy: BGG | BGN
Popis: Po Snow Tails připravili bratři Lamontovi další závodní hru. Tentokrát hráči ovládají pštrosy, které musí provést spletitou tratí a vyhýbat se přitom nebezpečným zvířatům, která je chtějí sežrat – levhartům, krokodýlům, nebo mohou potkat například slon, kteří jim budou prostě překážet v cestě. K pohybu slouží opět karty a variabilní plán poskytne různé tratě.

Savannah Tails (Fraser Lamont, Gordon Lamont) – hra pro 2–5 hráčů. Po loňské hře Snow Tails patřila nová hra mezi ty, které slibovali něco neotřelého. Výsledek je ale slabí. Je to jednoduchá závodní hra, založená na blokování mezi hráči a vyhýbání se překážkám v podobě různých zvířat na trati. Ve hře je příliš náhody. Ani provedení neodpovídá standardu, na které jsme u Fragor Games zvyklí.

Každý hráč má svého závodního pštrosa, kterého řídí pomocí karet. Každý má svůj balíček s různými barvami a hodnotami. Váš pštros musí skončit na stopě stejné barvy, jako má zahraná karta. Zvířata na trati mají různé vlastnosti. Slon vás nepustí, lev sežere, dikobraz zdrží, atd.

 

Tobago

Autor: Bruce Allen
Vydavatel: Gigamic, Rio Grande Games, Zoch Verlag
Počet hráčů: 2–4
Herní doba: cca 60 minut
Pravidla ke stažení: EN
Odkazy: BGG
Popis: Dobrodružná hra, ve které se hráči snaží objevit poklad. Během hry získávají stále víc informací, které je dovedou k cíli. Hra má modulární herní plán a nádherné komponenty. Díky menší náročnosti a podílu náhody spíše rodinná hra.

 

Vor den Toren von Loyang


Autor: Uwe Rosenberg
Vydavatel: Hall Games
Počet hráčů: 1–4
Herní doba: cca 100 minut
Pravidla ke stažení: EN | DE
Odkazy: BGG
Popis: Po Agricole a Le Havru třetí hra z řady od Uwe Rosenberga. Půjde o obchodní hru, ve které hráči produkují zboží – pěstují zeleninu, následně prodávají. K dispozici mají opět řadu pomocníků. Ve hře je velký počet karet. Uvidíme, zda se podařilo hru připravit tak, že přinese něco nového a originálního, co ji odliší od předešlých her.

 

Automobile (Martin Wallace)

Automobile (Martin Wallace) – hra pro 3–5 hráčů. Hra vás zavede do počátků automobilového průmyslu v USA. Budujete továrny, ve kterých budete moci vyrobit určitý model auta. Co vyrobíte, budete chtít prodat, abyste netratili, takže sledujete konkurenci. Trh v každém kole "vstřebá" jen určitý počet vyrobených automobilů. K lepšímu prodeji vám pomůže vytvoření distribuční sítě. Vyhraje ten, kdo bude na konci nejbohatší, tedy hráč, který nejlépe investoval a nejvíce inkasoval v průběhu čtyř kol.

Výborně vymyšlená hra, která vám nedá nic zadarmo. Kdo má rád ekonomické strategie, ten hru ocení. Horší je grafické zpracování hry, především herní desky, ale obrázky různým modelů auto jsou skvělé. V Essenu se hra nedala koupit, ale během příštího roku by ji měl vydat Phalanx. První obrázky naznačují, že s výrazně lepší grafikou. Je na co se těšit.

 

Colonia (Dirk Henn)

Colonia (Dirk Henn) – hra pro 3–6 hráčů. Nová velká hra od Queen Games má krabici jako Shogun a kvalitní grafické zpracování. Na malý stůl se vám rozložená deska nevejde. Hra je zasazena do středověku. Hráči představují významné rody, které usilují o co největší prestiž. Tu jí dají svaté relikvie. Jejich získání ale není levná záležitost, takže musí dobře vydělávat obchodem. Hraje se na šest kol, každé se skládá ze sedmi akcí. Hráči nejprve draží o pořadí pomocí karet. Čím vyšší číslo zvolí, tím mají větší šanci na lepší pořadí v celém kole a tedy i lepší výběr. Musí ale obětovat více svých lidí, kteří později mohou chybět. Následuje získávání surovin, jejich směna za zboží, prodej zboží na lodě a nakonec nákup relikvií.

Hra je postavena celkem komplexně, jednotlivé mechanismy do sebe dobře zapadají. I když je ve hře hodně komponent, díky kvalitnímu provedení je orientace na desce dobrá. Současně je ale zde hodně náhody: nastavení hry na začátku každého kola, volba pořadí, hod kostkou na dodatečný prodej zboží. To napovídá, že je hra spíše rodinná, na druhou stranu je pro rodinné hraní zbytečně složitá. Navíc herní doba přes dvě hodiny a opakující se kola celkové hodnocení sráží. Otázkou je, jaká je cílová skupina této hry.

 

Endeavor (Magister Navis)

Endeavor, v německém vydání Magister Navis (Carl de Visser, Jarratt Gray ) – hra pro 2–5 hráčů. Hráči představují objevitele a budovatele, kteří usilují o povznesení říše v řadě směrů lidského snažení, jako je průmysl, kultura, finance, politika. Ty vám také dává různé možnosti, podle "stupně" rozvinutosti. Jednotlivé regiony poskytují zdroje, o něž hráči usilují, nejprve k nim musí doplout. V každém z osmi kol můžete postavit jednu budovu, která vám poskytne zdroje nebo akce. Na konci se započítají body, a to téměř za vše, co jste ve hře udělali.

Příjemná hra umožňující řadu přístupů ke hře a strategií. Grafika má svůj účelný a funkční styl. Pravidla nejsou složitá na vysvětlení, ale teprve v průběhu první hry budete postupně chápat, co jak funguje, ale i tak si hru budete moci užít. Objevovat budete ve více směrech. Jedná se ale také o hru, která umožňuje střet mezi hráči, vzájemné poškozování. Znáte to, mínus bod pro druhého, je plus pro mě (ale někdy se směje ten třetí). 

 Gonzaga

 Gonzaga (Guglielmo Duccoli) – hra pro 2–4 hráče. Rodinná hra od daVinci. Z představených her je nejjednodušší. Má pěknou hrací desku, která představuje Evropu rozdělenou do několika regionů s herxovou sítí. Každý hráč má svou sadu hexových dílků různých tvarů a velikostí. Ve hře označují obsazené území. Kontrola území (a měst a přístavů), je základem této hry. Každý hráč si vylosuje svůj "úkol" (na konci hry boduje podle míry jeho splnění). Hraje se zhruba dvanáct kol. V každém umístí hráči některý dílek – o pořadí rozhodují karty, které si hráči tajně navolí. Vybírají vždy dvě, jedna určí region, druhá podmínku umístění dílku. Hráč přitom nemůže použít karty z minulého kola. Mimo jiné to znamená, že nemůže zahrát do stejného regionu (jedině přes hranice).

Na první pohled a zahrání se hra nejeví špatně. Umisťování hexových dílků připomíná puzzle. Omezené možnosti dané kartami ale zmenšují prostor pro rozhodování. Náhoda také hru ovlivňuje. Nemáte prostor pro nějakou strategii. Výsledkem je proto slabší průměr.


 Další nové hry

  • BasketBoss – ekonomicko-sportovní hry pro 2–5 hráčů od Cwali. Hráči sestavují nejlepší tým hráčů.
  • Campaign Manager 2008 – hra pro dva hráče od Z-Man Games. Simulace prezidentských voleb v USA.
  • Car(d)cassonne – karetní hra pro 2–5 hráčů vycházející z hry Carcassonne.
  • Carson City – hra pro 2–5 hráčů od Quined White Goblin Games (QWG). Hráči budují městečko na divokém západě.
  • Colonia – autorem je Dirk Henn, vydávají Queen Games. Hra pro 3–6 hráčů, kteří představují šlechtické rodiny, jejichž cílem je vlastnit největší sbírku relikvií. K tomu musí šikovně obchodovat, prosazovat své členy do městské rady.
  • Cyclades – autory hry pro 2–5 hráčů jsou Bruno Cathala, Ludovic Maublanc. Hra zavede hráče do světa antických bohů, jejichž přízeň si kupují, aby rostli a jako první postavili dvě města na řeckých ostrovech.
  • Gonzaga – hra pro 2–4 hráče, vydává daVinci games. Hráči soupeří o vliv v regionech Evropy.
  • Rise of Empires – civilizační hra pro 2–5 hráčů od Martina Wallace, vydává Phalanx Games. U nás by měl distribuovat Cofix.
  • The Adventurers – hra pro 2–6 hráčů od Alderac Entertainment Group (AEG).
  • Thunderstone – karetní hra pro 2–5 hráčů od Alderac Entertainment Group (AEG).

Nová vydání starších her a předělávky her

Antike – vydavatelství PD-Verlag připravilo nové vydání hry Mac Gerdtse, ve které použil princip rondelu pro výběr akcí. Hráči vedou svůj starověký národ k vítězství nad ostatními národy. Tato hra je z trojice Antike, Imperial, Hamburgum nejkonfliktnější.

Steel Driver – úspěšná loňská novinka od Martina Wallace se dočká nového vydání. Hráči kontrolují společnosti stavící železnice a přinesou jim na konci hry různou hodnotu. Vydává Pegasus Spiele.

 

Imperial 2030 – upravená verze hry Imperial, která je zasazena do budoucnosti. Buď si pořídíte celou novou hru, nebo set s novou mapou a komponenty, které doplníte k původní hře.

Odkazy:

 


Nová rozšíření her v Essenu 2009

Veletrh her v Essenu přináší také nejrůznější rozšíření především k těm úspěšným hrám. I letos je úroda velmi bohatá. Po "Schatzkiste - 10 Jahre alea", pokladnici s rozšířeními her Puerto Rico, Notre Dame, Im Jahr des Drachen, San Juan, Louis XIV, Wie verhext!, kterou Alea připravila k desetiletému výročí, přichází také další vydavatelé se svými nápady. Obohatit si tak můžete například Agricolu, BattleLore, Dominion, Funkenschlag, Small World, Ticket to Ride.


Ystari Box
Obsahuje šest menších rozšíření ke svým hrám: Caylus Magna Carta: Royal Favor, Amyitis: Nebuchadnezzar’s Palace, Yspahan: The Souks, Sylla: Caveant Consules, Metropolys, Mykerinos: The Nile (pouze ve vydání od Rio Grande Games).


Agricola: Die Moorbauern
První velké rozšíření Agricoly. Přináší do hry nové principy a komponenty.


Dominion: Seaside
Tentokrát jde o skutečné rozšíření. Doplňuje obě předchozí hry: Dominion a Dominion: Intrigue. Nové karty přinášejí nové možnosti.


Funkenschlag - Brasilien/Spanien und Portugal
Dvě nové mapy k Funkenschlagu. V Brazílii je preferován bioplyn, ve Špaňalsku s Portugalskem nabývá na významu uran – v první epoše nepřibývá, jeho nabídka roste až od druhé epochy.

 

          Pandemic: On the Brink
Rozšíření přináší hned několik věcí, které hru jednak zpestřují, jednak ztěžují. Především je to více postav, z nichž si každý hráč vybírá. Nově se ve hře objevuje role "záškodníka", jímž je bio-terorista. Nemoci také mohou mutovat.

Small World

Úspěšný Small World bude mít hned dvě menší rozšíření, která vznikla z návrhů samotných hráčů: Grand Dames of Small World
a Small World - Cursed!

Steam Barons
První rozšíření ke hře Steam vydané Mayfair Games. Dvě nové mapy USA a Anglie jsou určeny pro hru 5 či 6 hráčů. Přináší úpravu pravidel a nové komponenty, které můžete využít se základní hrou.

Ticket to Ride: Europa 1912
Rozšíření k Ticket to Ride: Europa. Přináší nové sady úkolů a další prvky obohacující základní hru.


Další chystaná rozšíření:
 
Lyžařský klub Zlín, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting