logo LK Zlin

Přihlásit se



Přihlášen

Právě připojeni - host: 1 
Carcassonne pro pokročilé hráče
Napsal uživatel Richie   

Aby se někdo náhodou neurazil ;-) (na základě minulého příspěvku zjednodušených variant her pro děti), mám tady pro vás zkušené hráče Carcassone naopak varianty pro pokročilé hráče, které výrazně snižují procento náhody ve hře (které nmi na Carcassonne fakt hodně vadí).

 

Carcassonne - Varianty hry pro pokročilé

Originální článek: http://www.hrajeme.cz/Hrajeme/GameTexts.aspx?id_textu=2002

Nabízíme Vám několik variant pro ty, kteří si chtějí Carcassonne zahrát v nové podobě a většinou také s menším podílem náhody. Jednotlivá pravidla můžete hrát buď samostatně, nebo je můžete kombinovat. Záleží na Vás, co Vám bude nejvíce vyhovovat.

· 3 kartičky ze společné zásoby jsou otočeny lícem nahoru. Hráč na tahu si může vybrat některou z nich místo náhodné ze společné zásoby. Po odebrání se kartička doplní jednou náhodnou.

· 3 kartičky v ruce každého hráče. Hráč má neustále 3 kartičky v ruce, jednu vždy odehraje a dolosuje si do tří ze společné zásoby.

· Na začátku každý hráč obdrží jeden klášter. Ten může kdykoliv odehrát místo svého běžného tahu.

· Hráč oproti základním pravidlům nesmí položit figurku na právě odehranou kartičku. Může ji položit na kteroukoliv již dříve zahranou (při dodržení pravidel o jedné figurce v jednom objektu).

· Objekty, které nejsou do konce hry uzavřeny, nepřinesou hráči žádné body (kromě sedláků).

· Boj o kláštery – Hráč na tahu má na výběr ze dvou kartiček. Na konci hry se neuzavřený klášter počítá ve prospěch protihráče. (V případě hry více hráčů se postupuje po směru hodinových ručiček.) Výhodu protihráče tak můžete otočit ve svůj prospěch.

· Všechny karty se na začátku rozdělí mezi hráče, kteří na ně mohou kdykoliv nahlížet a vybrat si ze své zásoby kartu, kterou chtějí hrát. Jedná se o velmi strategickou variantu, proto je dobré spravedlivě mezi hráče rozdělit kláštery.

· Jeden rozdává – Tato varianta vyžaduje dodatečný předmět označující, kdo je právě na tahu. Tento hráč naslepo vybere tolik kartiček, kolik je ve hře hráčů. Podívá se na ně a rozdá je dle svého uvážení ostatním a jednu si ponechá.
Varianta 1: Kartičky se rozdávají lícem dolů.
Varianta 2: Kartičky se rozdávají lícem nahoru, takže hráči vidí, kdo má jakou kartičku.
Hráči dokola pokládají kartičky, pokládají figurky... vše jako v normální hře. Začíná ten, který rozdával a má tedy ten identifikační předmět (například kostku). Poté hráč předá kostku dalšímu a hra pokračuje, dokud se nevyloží všechny kartičky.
Poznámka: Ne vždy je dobré poslat "špatnou" kartičku protihráčům. Mohou ji totiž použít tak, jak byste vůbec nechtěli, že?

· Přestavba – Po odehrání kartičky si hráč může odečíst na počítadle určitý počet bodů, za každý bod si vzít jednu volnou kartičku z hrací plochy a ještě v tomtéž tahu ji použít. Braná kartička nesmí ale s ostatními sousedit více než 2 stranami. Jejím odebráním se také nesmí rozdělit město, louka ani cesta na dvě a nesmí být "znovuotevřen" žádný už uzavřený objekt. Na posledně položenou kartičku smí hráč umístit figurku a v případě uzavření objektu též bodovat.

 

A na závěr varianta, která by měla platit téměř vždy, pokud Vám jde opravdu o spravedlivé rozdělení: protože je v zásobě pro všechy hráče 71 kartiček, měly by se na začátku podle počtu hráčů odstranit jedna až tři kartičky, aby se každý hráč dostal na řadu stejný počet kol (2 hráči =1 kartička, 3 hráči = 2 kartičky, 4 hráči = 3 kartičky, 5 hráčů = 1 kartička).

 
Lyžařský klub Zlín, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting