logo LK Zlin

Přihlásit sePřihlášen

Právě připojeni - hostů: 5 
Agricola - Mám malý statek
Napsal uživatel Richie   

Tak už konečně vyšla nejočekávanějsí novinka letošního roku - Agricola. Jedná se o velmi vyjímečnou hru, která již získala řadu cen a v žebříčcích se šplhá na čelní místa.

Pro ty, kteří neregistrovali některé předchozí informace, které jsem zde uváděl, tady je recenze převzatá ze serveru www.svet-deskovych-her.cz:

 

Agricola - Mám malý statek

napsal Ladinek
_

Společně se ženou pěstuji na záhonech obilí a zeleninu, chováme ovce, prasata a už brzo si pořídíme krávu. Jo a abych nezapomněl, minulý rok se nám narodil synek a letos už nám pomáhá. Zrovna byl na dřevu a pak chce stavět další ohradu pro zvířata. Žena právě peče chleba, budu ji muset pořídit lepší pec. Zatím holt budu muset porazit nějakého toho pašíka, abychom se pořádně najedli, Rád bych taky trochu vylepšil tu naši chatrč.

Že netušíte, o čem píšu? Ne, opravdu jsem si nespletl herní server se Zahrádkářem. Ale recenze Agricoly by se vyjímala dobře možná i v časopise pro zemědělce. Asi žádná hra totiž zatím nevzbudila na českém trhu takový rozruch jako Agricola. Již pěkných pár týdnů nebo spíše měsíců před dokončením českého vydání se objevují komentáře nedočkavých hráčů, kteří se na tuto novinku těší jako malé děti. A mají proč!

Ohromný zájem o tuto hry propukl na celém světě již loni na podzim poté, co se s ní první hráči seznámili na tradičním herním veletrhu v Essenu. Čím je uchvátila právě tahle hra? Především velmi silným tématem vesnického statku. To je navíc do hry skvěle zaintegrováno. Přesto nebo právě proto mnozí hráči zašli ještě dále než autor a vydavatel. Místo žetonů si vyrobili postavičky sedláků, selek, děveček a čeledínů, dřevěné krychličky symbolizující zvířátka byly v ohradách nahrazeny krásně vymodelovanými ovečkami, prasátky a kravičkami. Amatérští umělci zašli až tak daleko, že nahradili také dřevěné žetony surovin a to nejen za kameny a hliněné cihličky ale také si vytvořili místo obilí a zeleniny krásné obilné snopy a mrkev. Některé vydařené výtvory si můžete prohlédnout v obrazové galérii hry na BoardGameGeeku.

Statek s přilehlými poli a ohradami

Vraťme se ale k samotné hře. Jak jste asi pochopili, vše se točí kolem života na statku. Pěstujete obilí a zeleninu, chováte domácí zvířectvo, snažíte se zvelebovat své obydlí. Kromě toho, že se musíte každoročně postarat o své hladové krky, především postupně rozvíjíte svůj statek tak, aby vám na konci hry přinesl při vyhodnocení co nejvíce bodů.

Způsob hodnocení je druhá věc, která je v Agricole geniálně vymyšlená. Obvykle fungující strategie, kdy se každý hráč zaměří pouze na nějaké silné kombo přinášející mu většinu bodů, zde nefunguje. V Agricole se totiž hodnotí téměř všechny parametry statku. Na druhou stranu, žádný z nich vám nepřinese víc než jen pár bodů. Naopak, pokud se rozhodnete určitý herní prvek ignorovat, body ztrácíte.

Hodnocení statku

Pokud jste vegetarián a chov zvířat vám nic neříká, bude vás to stát na konci hry po bodu za absenci oveček, selátek a krav. Když budete líný a nezoráte žádný záhon a nevypěstujete žádné obilí ani zeleninu, opět budete oceněni třemi zápornými body. Na druhou stranu i pokud vaše stádo ovcí bude čítat víc než 10 kusů, přinese vám jen 4 body. Trochu více si můžete pomoci skrze rozšiřování a vylepšování vašeho obydlí a dobře bude odměněna i vaše snaha o potomstvo. Důležité body můžete získat také vyložením některých karet malých a velkých vylepšení.

Právě karty vylepšení a povolání jsou solí hry. Na začátku hry dostane každý hráč do ruky několik karet malých vylepšení a profesí. Ty může pomocí některých akcí a za podmínek uvedených na kartě vyložit. Některé karty přináší okamžitý efekt, ale většina z nich buď nějakým způsobem vylepšuje některou z akcí, které hráč může během hry volit nebo přidává nějakou novou dodatečnou možnost.

Tím se plynule dostáváme k samotným akcím. Mechanismem jejich volby a provádění je Agricola zcela poplatná dnešnímu trendu her, které v podstatě vycházejí z Caylusu. Hráč může každého svého člena rodiny umístit na jednu z možných akcí. Výběr akcí je různý dle počtu hráčů a jejich nabídka postupně v průběhu hry roste.

Právě široká nabídka akcí spolu s dosud nevídaným počtem různých karet vám garantuje, že hra bude pokaždé jiná a těžko budete hledat a nacházet nějaké zaručené postupy. Agricola vám slibuje dlouhé hodiny skvělé zábavy a jako bonus umožňuje dokonce i solitérní hru, která funguje překvapivě dobře. Pokud máte rádi trochu náročnější strategické hry, určitě si najděte čas na vyzkoušení této unikátní hry!

Když se nespokojíte s dřevěnými disky, představující vaši farmářskou rodinu, můžete si objednat Spielbox 2008/3. V něm bude jako příloha arch se 70ti samolepkami (35 dvojic dítě a dospělý), kterými můžete své farmáře snadno vylepšit.

(převzato ze Zpravodaje 2008/2)

 

 
Lyžařský klub Zlín, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting