logo LK Zlin

Přihlásit sePřihlášen

Právě připojeni - hostů: 5 
Recenze: Jambo
Napsal uživatel Richie   

Novinka speciálně pro 2 hráče vydaná v české verzi firmou MindOK v červenci 2008.

Zdroj: http://hrajeme.cz/Hrajeme/GameDetail.aspx?id_hry=604

Vytvořeno:  30.07.2008 uživatelem Jaromír Kovařík . Hodnocení:
Obchodujte v srdci Afriky

Zkušený autor Rüdriger Dorn připravil pro dva hráče zajímavou novinku. Hru také podpořil vydařenými  ilustracemi  Michael Menzel, jeden z nejuznávanějších grafiků současnosti.  Po zhruba šedesáti odehraných partiích si dovoluji shrnout moje hodnocení.

Po rozbalení vás čeká 112 karet, 36 kartiček zboží, 52 žetonů zlata, 5 akčních žetonů česká a slovenská pravidla. Vše v prvotřídní kvalitě.

Vlastní princip hry je vcelku jednoduchý, takže si myslím, že i když je hra určená pro dvanáctileté a starší, zvládnou jí děti již od zhruba desíti let (a samozřejmě dospělí). Každý hráč má na začátku 20 kousků zlata a během hry se je snaží rozmnožit na magických 60. Hráči se střídají na tahu. Ve svém tahu mají 5 akcí, které probíhají velmi svižně, takže odpadá zdlouhavé čekání na tah. Hráč může líznout kartu, nakoupit zboží na svůj stánek, prodat zboží ze svého stánku, využít pomoc nějakého člena kmene (karta), nástroje nebo zvířete. K bodům se nejlépe dostane šikovným obchodováním typu - levně koupit a draho prodat. To samozřejmě není vždy jednoduché, ale to je již součást taktiky.

Shrňme si nyní některé rysy které dělají z Jamba jednu z nejlepších her pro dva hráče vůbec (mimochodem, v roce 2005 se dostala mezi finalisty ankety Spiel des Jahres, což se karetní hře pro dva hráče stává pouze zcela vyjímečně!):

  • je velmi jednoduchá na vysvětlení, základní principy hry lze vysvětlit během pěti minut.
  • je svižná - ačkoliv oficiálně uvádí autor 45 minut, po několika partiích se zkušení hráči dostanou pod 30 minut.
  • hra nabízí v každém momentu různé cesty k zlepšení situace hráče.
  • hra obsahuje náhodu, tudíž i slabší hráč může občas vyhrát. Náhoda není ale na úkor kvality hry a hráče nelimituje.
  • ačkoliv hra obsahuje "škodící" karty zvířat, které slouží často ke zpomalení vedoucího hráče, jsou tyto karty postaveny tak, že přináší drobnou výhodu i druhé straně.
  • hra dle mého názoru (a zkušenosti) oslovuje nejen muže, ale i spoustu žen. Pravděpodobně proto, že princip nákupu a prodeje zboží jim bývá mnohem příjemnější než například válka či boj.

Abych jenom nechválil, první dvě partie vám budou trvat přes hodinu, protože si musíte přečíst efekty hodně karet. Dobrou zprávou je, že poté se již budete dobře orientovat jen podle obrázků.

Hledáte - li pěknou svižnou hru pro dva s jednoduchými pravidly, která není bojovně zaměřená, Jambo je tu přímo pro Vás.

 

 
Lyžařský klub Zlín, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting