logo LK Zlin

Přihlásit sePřihlášen

Právě připojeni - hostů: 6 
Zeměpisné novinky od MindOK
Napsal uživatel Richie   

Kde leží Uppsala           Kde leží Kotěhůlky

V úterý 29.9.2008 vyšly dvě nové Zeměpisné hry od firmy MindOK. První z nich je zaměřena na města Evropy a měli jsme možnost ji vyzkoušet v původní německé verzi na herním víkendu ve Štokách. Tady je pár informací o principu obou těchto her:

 

 Kde leží Uppsala ? - Vydejte se na cestu po Evropě!

Dostává se k nám hra, kterou je možné zařadit především do segmentu tzv. vzdělávacích her, tedy her, které se snaží hráčům zábavnou formou přinést zajímavé vědomosti. V tomto případě se jedná o znalost evropského zeměpisu. Rozhodně se ale nejedná pouze o nějaké suché učení. Sice se po celou hru pohybujete po různých městech a zajímavých místech Evropy, ale hra zároveň nabízí herní mechanismus, který se postará o slušnou porci zábavy a nabízí prostor i pro zajímavé blafování.
V krabici najdete 200 karet a jsou to především karty rozličných evropských měst a turisticky zajímavých míst. Na každé z těchto karet najdete, kromě dalších zajímavých údajů, především zeměpisné souřadnice daného města či místa. A právě tyto zeměpisné souřadnice hrají ve hře klíčovou roli. Kromě pravidel hry jsou v krabici ještě dřevěné žetony, které ve hře představují vítězné body.
Pravidla jsou velmi jednoduchá, zorientujete se v nich za chvíli. Pro jednotlivou hru použijete 45 z celkových 200 karet a mezi ně zařadíte ještě 2 karty, které ve hře spouštějí bodování (vždy po 15 kartách měst). Jednu z karet měst položíte doprostřed stolu, na kartu ukazující světové strany. Hráč, který je na tahu, si vždy vezme horní kartu z balíčku a pokusí se ji umístit na správné místo na stole vzhledem ke kartám, které tam již leží. Například když leží na stole jako první karta města Stockholm a hráč umisťuje kartu Praha: Pokud si myslí, že Praha leží jižněji než Stockholm, umístí kartu Prahy dolů pod kartu Stockholmu (jižním směrem). Tímto způsobem se z karet tvoří "kříž" měst seřazených v severojižním (shora dolů) a ve východozápadním (zprava doleva) směru. Ostatní hráči mají v tuto chvíli možnost umístění karty zpochybnit. Pokud si některý z nich bude myslet, že Praha leží severněji než Stockholm, může obě karty otočit. V tomto případně nebude mít pravdu a bude muset dát jeden ze svých žetonů tomu hráči, který kartu správně umístil. Pokud by pravdu měl, naopak od tohoto hráče jeden žeton získá.
Navíc se třikrát v průběhu hry (Když se v balíčku dostanou ke kartám bodování a ještě na konci hry) hráči pokusí odhadnout, kolik v danou chvíli leží na stole karet, které jsou umístěny nesprávně. Komu se to podaří, získá další žetony. Zvítězí hráč, který má po odehrání všech karet nejvíce žetonů.
Hra Kde leží Uppsala rozhodně patří ve své kategorii mezi ty nejvydařenější. Na rozdíl od většiny jiných vzdělávacích her se neomezuje jen na tahání kartiček s otázkami a odpovídání na tyto otázky, ale dobře umožňuje i "hráčský přístup" a blafování. Pokud nemáte ani tušení, kde přesně město, které jste si právě vytáhli, opravdu leží, stejně můžete získat. Pokud se vám podaří svojí jistotou "přesvědčit" všechny spoluhráče o tom, že jste si polohou tohoto města naprosto jisti, nikdo se neodváží váš názor zpochybnit. Každopádně se nejedná o žádnou "suchou" vzdělávací hru, ale o hru, která může přinést velkou porci zábavy. Především se ale dozvíte velkou spoustu informací o evropských městech a zajímavých místech, nejen jejich zeměpisnou polohu, ale i státy, ve kterých leží, vlajky těchto států a počty obyvatel jednotlivých měst. Pokud se chcete o evropském zeměpise něco dozvědět, určitě tuto hru vyzkoušejte. Pokud vás evropský zeměpis nezajímá, raději si vyberte jinou hru, například:

 

 Kde leží kotěhůlky ? - Vydejte se na cestu po Česku !

Dostává se k nám hra, kterou je možné zařadit především do segmentu tzv. vzdělávacích her, tedy her, které se snaží hráčům zábavnou formou přinést zajímavé vědomosti. V tomto případě se jedná o znalost zeměpisu České republiky. Rozhodně se ale nejedná pouze o nějaké suché učení. Sice se po celou hru pohybujete po různých městech a zajímavých místech naší země, ale hra zároveň nabízí herní mechanismus, který se postará o slušnou porci zábavy a nabízí prostor i pro zajímavé blafování.
V krabici najdete 200 karet a jsou to především karty rozličných českých, moravských a slezských měst a turisticky zajímavých míst. Na každé z těchto karet najdete, kromě dalších zajímavých údajů, především zeměpisné souřadnice daného města či místa. A právě tyto zeměpisné souřadnice hrají ve hře klíčovou roli. Kromě pravidel hry jsou v krabici ještě dřevěné žetony, které ve hře představují vítězné body.
Pravidla jsou velmi jednoduchá, zorientujete se v nich za chvíli. Pro jednotlivou hru použijete 45 z celkových 200 karet a mezi ně zařadíte ještě 2 karty, které ve hře spouštějí bodování (vždy po 15 kartách měst). Jednu z karet měst položíte doprostřed stolu, na kartu ukazující světové strany. Hráč, který je na tahu, si vždy vezme horní kartu z balíčku a pokusí se ji umístit na správné místo na stole vzhledem ke kartám, které tam již leží. Například když leží na stole jako první karta města Liberec a hráč umisťuje kartu Praha: Pokud si myslí, že Praha leží jižněji než Liberec, umístí kartu Prahy dolů pod kartu Liberce (jižním směrem). Tímto způsobem se z karet tvoří "kříž" měst seřazených v severojižním (shora dolů) a ve východozápadním (zprava doleva) směru. Ostatní hráči mají v tuto chvíli možnost umístění karty zpochybnit. Pokud si některý z nich bude myslet, že Praha leží severněji než Liberec, může obě karty otočit. V tomto případně nebude mít pravdu a bude muset dát jeden ze svých žetonů tomu hráči, který kartu správně umístil. Pokud by pravdu měl, naopak od tohoto hráče jeden žeton získá.
Navíc se třikrát v průběhu hry (Když se v balíčku dostanou ke kartám bodování a ještě na konci hry) hráči pokusí odhadnout, kolik v danou chvíli leží na stole karet, které jsou umístěny nesprávně. Komu se to podaří, získá další žetony. Zvítězí hráč, který má po odehrání všech karet nejvíce žetonů.
Hra Kde leží Kotěhůlky rozhodně patří ve své kategorii mezi ty nejvydařenější. Na rozdíl od většiny jiných vzdělávacích her se neomezuje jen na tahání kartiček s otázkami a odpovídání na tyto otázky, ale dobře umožňuje i "hráčský přístup" a blafování. Pokud nemáte ani tušení, kde přesně město, které jste si právě vytáhli, opravdu leží, stejně můžete získat. Pokud se vám podaří svojí jistotou "přesvědčit" všechny spoluhráče o tom, že jste si polohou tohoto města naprosto jisti, nikdo se neodváží váš názor zpochybnit. Každopádně se nejedná o žádnou "suchou" vzdělávací hru, ale o hru, která může přinést velkou porci zábavy. Především se ale dozvíte velkou spoustu informací o městech a zajímavých místech naší země, nejen jejich zeměpisnou polohu, ale i jejich erby, počty obyvatel a roky založení jednotlivých měst. Pokud se chcete o zeměpise České republiky něco dozvědět, určitě tuto hru vyzkoušejte. Pokud vás český zeměpis nezajímá, raději si vyberte jinou hru.
A pokud vás stejně nebo více zajímá zeměpis Evropy, vyzkoušejte i hru Kde leží Uppsala.

 

Richie

 
Lyžařský klub Zlín, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting