logo LK Zlin

Přihlásit se



Přihlášen

Právě připojeni - hostů: 2 
Le Havre - nástupce Agricoly
Napsal uživatel Richie   

Le Havre

napsal Ladinek
_
Le Havre - kartičky surovin

Již dlouho se mi nestalo, aby na mne nějaká nová hra tak zapůsobila jako právě Le Havre. Nejprve jsem stejně jako u Agricoly prošel fází nedůvěry. Opravdu Uwe s Hannem zvládli dotáhnout a vydat pouhý rok po Agricole další hru? Vždyť je tam ještě více karet a herních komponent! Nechtějí se jen svézt na úspěšné vlně?

Pak nastala fáze odmítání. Vyděsila mne zejména večerní partie na ubytovně přímo v Essenu. Na stole bylo rozloženo obrovské množství různých surovin a karet. Vše vypadalo děsivě a jako velký časožrout.

Na první opatrné seznámení s hrou jsem se nechal ukecat na Severském hraní ve Sloupu. Argument, že hra má i zkrácenou verzi, která je pod 2 hodiny, mne přesvědčil a tak jsem hře dal šanci...

PRVNÍ KRŮČKY

Le Havre mne velmi příjemně překvapil již při vysvětlování pravidel. V porovnání s obrovským množstvím různého herního materiálu jsou pravidla směšně jednoduchá a po pár minutách vysvětlování můžete začít hrát. Zpočátku jsem přesto měl obavy, jak se s tolika různými typy kartiček a údajů na nich vypořádám.

DEJ CIHLU K CIHLE ...

Ve hře totiž existuje osm různých základních komodit, které všechny mají ještě vylepšené verze. Fakticky tedy ve hře existuje 16 různých druhů surovin, zboží a jídla. Dále je v každé partii postupně k dispozici několik desítek karet budov (kartičky i karty navíc obsahují různé ikonky a čísla) a čtyři druhy lodí. Naštěstí vše do sebe logicky skvěle zapadá. Po pár kolech máte mechanismy zažité a můžete se soustředit na svůj výsledek.

Le Havre je námořní přístav a ve hře se hráči pohybují svými loděmi kolem mol, na kterých se shromažďuje zboží. Každé je určeno pouze pro jeden druh. Na první molo se ukládá herní oběživo (franky) a šest dalších slouží pro uložení surovin (ryby, dřevo, jíl, železo, obilí a krávy). Lodě všech hráčů plují pěkně v šiku za sebou. Hráč, který je na tahu, popojede svoji lodičkou na první volné políčko před ostatní lodě a doplní obě suroviny zobrazené na žetonu umístěném na políčku. Nyní si může naložit všechny kusy z jednoho mola nebo využít jednu z volných budov a provést odpovídající akci.

Le Havre - hrací deska

POSTAV TŘEBA DŮM ...

Na začátku hry hráči nemají sami žádné budovy a mohou využívat pouze veřejné stavby. Pomocí nich mohou stavět další. Každá budova má svoji cenu, za kterou ji může hráč ve svém tahu kdykoliv koupit, a stavební náklady (počet a druh surovin), za které ji lze pomocí akce stavění postavit.

Postavená či koupená budova sice patří hráči, který ji získal, využívat ji mohou také ostatní hráči. Zadarmo ovšem ani kuře nehrabe a také u většiny budov se za jejich použití platí majiteli drobný poplatek ve francích nebo jídle.

Před partií musíte nejprve z balíčku budov vybrat ty správné dle počtu hráčů a zvolené varianty hry (plná nebo zkrácená). Budovy určené pro stavbu jsou před začátkem partie náhodně rozděleny do tří hromádek a v jejich rámci seřazeny vzestupně do řady dle svého čísla. Hráči tak mají kompletní přehled o budovách, ale stavět mohou vždy jen budovy na vrcholu každé řady (ty s nejnižším číslem).

V plné verzi se kromě standardních budov vyskytuje ještě celý balíček speciálních. Z nich se do hry ale dostanou pouze čtyři. Tyto budovy nelze stavět, pouze koupit a jejich hlavním smyslem je zvýšení variability hry. Najdeme mezi nimi stavby přinášející jídlo (např. Farma), výnosy z prodeje (Rybí restaurace) a spoustu dalších.

UPEČ TŘEBA CHLEBA ...

Vypadá to jako pohodička, že? Už žádné problémy s jídlem jako v Agricole. Chyba lávky! Marně jste doufali, že tentokrát se shánění jídla vyhnete a budete si v klidu užívat stavění budov. Po každém průjezdu přístavem musí všichni hráči nakrmit svoji posádku a nejspíše nejen tu, protože kolo co kolo hladových krků přibývá. Brzy vám na jejich uživení ryby stačit nebudou, budete je muset alespoň vyudit (vyuzené jsou 2x výživnější) nebo upéci chleba, případně poslat své stádo krav na jatka. Všechny suroviny, které lze sníst, mají na sobě ikonku hrnce obsahující číslo určující hodnotu pokrmu. V případě nutnosti lze potřebné jídlo také zakoupit.

Le Havre - železná loď

POSTAV TŘEBA LOĎ ...

Ono by to s uživením bylo všelijaké nebýt záchrany v podobě lodí. Vlastnit loď je v Le Havre velice užitečné. Každá loď vám totiž nějaké to jídlo doveze ze zámoří a nemusíte ho tolik shánět. Samozřejmě čím lepší loď, tím více jídla uveze. Lodě lze postavit v loděnici (což znamená, že nejprve musí některý z hráčů postavit budovu loděnice) nebo koupit. Kupní cena lodi je sice výrazně vyšší než její hodnota na konci hry, přesto se tato investice často vyplatí. Čím dříve loď získáte, tím více jídla vám ušetří. Samozřejmě nemusí zůstat u jedné, ale klidně si postupně pořiďte celou flotilu.

Lodě lze ve hře použít ještě k vývozu zboží do zámoří, čímž lze vydělat slušný balík. Zejména v závěru hry jde tedy o akci velmi oblíbenou. Samozřejmě i tato akce probíhá prostřednictvím odpovídající budovy. Každá surovina má svoji hodnotu. Ty nejobyčejnější s hodnotou pouhý frank za kus se ani nevyplatí nakládat. Oblíbeným vývozním artiklem jsou krávy (každá za 3 franky) a největší zisk (celých 8 franků za kus) vám přinese prodej oceli. Každá loď má svoji kapacitu a naplnit můžeme najednou klidně celou svoji flotilu. Jen musíte všem dodat dostatek energie na plavbu.

OD DŘEVA KE KOKSU

Část surovin má na sobě ikonku žárovičky s číslem, které znamená, kolik jednotek energií tato surovina dokáže poskytnout. Některé akce na budovách energii spotřebovávají. Například k vyuzení ryb budete potřebovat alespoň jeden kus dřeva, na kterém jich vyudíte hned šest kousků (víc se jich ani do udírny nevejde). Pečení chleba je už energeticky náročnější, na každé dva bochníky potřebujete jednu jednotku energie. Pokud jich pečete šest, vyplatí se vám možná spíše zatopit jedním uhlím než spotřebovat tři kusy dřeva.

Během hry probíhá postupně taková malá průmyslová revoluce, kdy hráči postupně zvyšují efektivitu svých akcí a budovy hojně navštěvované z počátku hry ke konci zejí prázdnotou. Na začátku hry čerpají hráči energii především ze dřeva a jedí syrové nebo vyuzené ryby, ke konci hry spalují koks při výrobě železa a jídlo dováží nebo si pochutnávají na hovězích steacích.

Le Havre - kostel

HODNOCENÍ

Peníze hýbou světem a také v Le Havre rozhodují o konečném pořadí. Kromě hotovosti se hráčům započtou také jejich aktiva ve formě budov a lodí. Nevyužité suroviny jim jsou naopak na konci k ničemu. Tak co, kdo z vás dokáže na přístavním ruchu vydělat nejvíce a odjet na zasloužený odpočinek třeba jednou z luxusních lodí ve hře?

Zatím jsem pěl na hru samou chválu. Skvělý dojem trochu kazí půjčky. V běžném životě nás finanční instituce spíše odírají, v Le Havre se chovají k zákazníkům velmi přívětivě. Každý dlužní úpis vám přinese 4 franky, vrácení stojí o frank více. Dokud půjčku nevrátíte, platíte každé kolo úrok 1 frank nezávisle na počtu půjček. Konstantní úrok umožňuje doslova se vykašlat na shánění jídla v úvodních kolech a věnovat se rozvoji (braní surovin a stavbě budov). Díky tomu se možnosti hráčů rozvíjí rychleji než při hře bez půjček a budovy rostou jak houby po dešti. Závěrečná kola jsou pak ve znamení mohutné těžby uhlí, zpracovávání železa a opakovaného odvozu.

ZAČNI S TÍM HNED TEĎ

Na zahrání hry Le Havre si většina z vás ještě nějaký ten týden počká, ale už teď se můžete na českou verzi hry alespoň těšit. Le Havre patří mezi opravdu hráčské hry. Různé pořadí políček v přístavu, náhodné rozdělení karet budov a existence speciálních budov dělají každou hru odlišnou. Variabilita hry a široké možnosti hráčů garantují, že se vám hra hned tak neohraje. Budete řešit stále nové a nové problémy a svoji taktiku a strategii vylepšovat a uzpůsobovat aktuální situaci.

Nejsem zrovna příznivec delších her a partie Le Havre ve třech hráčích se klidně může protáhnout i na tři hodiny. Přesto mi to u této hry z nějakého podivného důvodu nevadí a rád si ji zahraji téměř kdykoliv. Hra výborně funguje ve dvou, ve třech hráčích a pokud nebudete hrát hlemýždím tempem, tak vás nepochybně bude bavit i ve čtyřech a pěti.

Recenze převzata ze Zpravodaje 2009/1

 
Lyžařský klub Zlín, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting